چگونه با سوسک گرده خوار كلزا Epicometis hirta، مبارزه کنیم؟

 

پخش كودهاي دامي و پوسيده موجود در مزرعه و اختلاط آنها با خاك مزرعه براي جلوگيري از نشو و نماي لاروهاي سوسك گرده خوار كلزا ضروري است،
سوسك گرده خوار كلزا با نام علمي Epicometis hirta، يكي از آفات مهم كلزا است، حشره كامل درشت و در حدود 14-16 ميليمتر است، در روي بدن آنها به ويژه در پيش گرده و روي بالپوش ها نقاط سفيدرنگي وجود دارد كه اين نقاط كم و بيش .به صورت لكه هايي درآمده اند، رنگ بدن قهوه اي و از موهاي متراكم و بلندي به رنگ خاكستري پوشيده شده است، لاروها به رنگ سفيد شيري و شكلي خميده دارند و طول بدن آنها در حداكثر رشد به ندرت از 15 ميليمتر تجاوز مي كند.
سوسك گرده خوار كلزا در خراسان، گلستان، سمنان، مازندران، آذربايجان شرقي و غربي و بيشتر مزارع كلزاي كشور انتشار دارد. اين آفت زمستان را به صورت لاروهاي كامل در زير خاك و يا در لابه لاي مواد پوسيده گياهي نظير تنه و ريشه پوسيده درختان جنگلي يا توده هاي حاصل از شاخ و برگ كه در زير خاك مدفون شده به سر مي برند. توده هاي كود دامي كه در مزرعه و يا باغ انباشته شده اند، جايگاه مناسبي براي زمستانگذراني سوسك گرده خوار كلزا است. آلودگي در حاشيه مزارع بيشتر از داخل مزارع است.
اين سوسك ها در اوايل فصل بهار (فروردين ماه) ظاهر مي شوند و در مراحل غنچه دهي و گلدهي به گياه حمله كرده و با از بين بردن گلچه ها و تغذيه از گرده گل هاي كلزا، گرده افشاني و تشكيل كپسول را مختل مي كنند و باعث كاهش عملكرد دانه مي شوند.
گلهاي به رنگ سفيد، زرد و آبي خيلي روشن و توده متراكم شكوفه ها روي يك شاخه و يا گل آذين هاي درشت و متراكم، اين حشرات را بيشتر جلب مي كند. در مناطقي كه به دليل شرايط آب و هوايي و يا عمليات زراعي به جز درختان ميوه، گياه گلدار ديگري در زمان خارج شدن حشرات كامل وجود نداشته باشد، خسارت بيشتري ايجاد مي كنند. به همين لحاظ، كشت گياهان تله يكي از مهمترين راههاي جلوگيري از خسارت سوسك گرده خوار كلزا است.
براي كنترل شيميايي، بايد سمومي كه روي زنبورعسل و حشرات گرده افشان اثركشنده كمتري دارند مانند فوزالون به ميزان 5/2 ليتر در هكتار و يا آندوسولفان به ميزان 3-5/3 ليتر در هكتار استفاده كرد. سمپاشي را هنگام شب و با استفاده از سموم ضربه اي انجام داد.
اميرمسعود طايفه سلطانخاني

[ پنجشنبه 8 تیر1391 ] [ ] [ مهندس ایمان کربلایی محمد ]

[ ]

مبارزه بیوژیک با آفات توسط گیاهی به نام پیرتروم
مبارزه ی بیولو     ژی با حشرات آفت به وسیله ی گیاه پیرتروم

▪ نام رایج گیاه :pyrethrum’

▪ اسم لاتین:pyrethrum cinerariaefolium

▪ خانواده گیاه : asteraceae

پیرتر گیاهی است با خاصیت حشره کشی، به طور طبیعی که موارد استعمال آن هم درمنزل وهم در کشاورزی معمول می باشد .

ماده حشره کشی این گیاه از سر شاخه های گل خشک شده دریافت می شود .

ازسال ۱۹۵۰ فرآوری این گیاه تنها متمرکز به کنیا بود ولی اکنون پرورش آن به استرالیا نیز گسترش یافته است.

این گیاه به طور معمول به دلیل خاصیت حشره کشی خودش پرورش می یابد وماده موثره آن pyrethrin در سر شاخه های گیاه یافت می شود .این گیاه در اکثر کشورها یافت می شود بویژه در کنیا و تانزانیا و اکوادر و رواندا که به طوریکه برآورد شده هرساله تولیدات این گیاه ۳۴/۲میلیون پوند محصولات این کشور ما به خود نسبت داده است.خرمن سر شاخه ها به دو طریق است : هم به صورت کار دستی و هم به صورت مکانیزه که نوع دوم یعنی در مقیاس مکانیزه کارآیی کاملتری داشته و از کاردستی می کاهد.

● آرایش گیاه:inflorescence

پیرتر گیاهی است علفی و باریک و پایا به قد ۱۲ – ۳۰ اینچ و هم چنین قسمت مرکزی گل که به رنگ زرد می باشد از پهنا ۲/۱۱ اینچ می باشد.

این گیاه در مناطق معتدل با درجه بارندگی ۴۵ تا ۵۰ اینچ پرورش می یابد. برای کاشت این گیاه ابتدا بذرها را در خزانه می کارند و ان وقت بعد از گذشت ۴ ماه یعنی زمانی که دارای گیاه به ۴ تا ۵ اینچ رسید آنرا در زمین اصلی می کارند. در ۴ ماه بعد خرمن سر شاخه های باز شروع می شود. بعد از ۳ سال محصول دهی به تدریج بهره گیاه کاهش می یابد. ماکزیمم بهره کشت و کاشت این گیاه در فصل دوم گرفته می شود.

هر گل آذین آن شامل ۱۸ تا ۲۲ گل سفید است و به صورت مجتمع در مرکز به رنگ زرد که شامل ۴۰ تا ۱۰۰ گل لوله ای کوتاه با جنسیت نروماده میباشد. گلهای پیرتر زیاد مورد توجه زنبورهای عسل نیستند تنها گرده ها را دریافت کرده و در امر گرده افشانی شرکت دارند.

البته دانشمندان دریافته اند که زنبورها محصولات را افزایش می دهند. خرمن زمانی شروع می شود که روی هر ساقه یا سرشاخه ۳ یا ۴ گل کاملا باز وجود داشته باشد.

● شرایط گرده افشانی: pollination requirement

در مورد پیرتر شرایط گرده افشانی به وضوح شناخته نشده است اما طی اظهاراتی پیرتر دارای خود حاصلخیزی بالایی است و همچنان که گرده ها از گلی به گل دیگر می روند که تشکیل بذرهایی با قدرت ماندگاری بالایی می دهند..

Krolla بحثی داشته راجع به تست مقاله ای پرورش گیاهان در قفسه هایی با حضور زنبورها و بدون حضور آنها در محیطهای باز. او گزارش کرد نشانه ای قوی حاکی از این است که پرورش پیرتر در حضور حشرات گرده افشان به طور گسترده افزایش می یابد. گزارش سازمان ملل متحد اظهار داشت که پیرتر یک گیاه دگر لقاح بوده و جشرات مداخله گر در امر گرده افشانی از مهمترین آنها زنبورها ودیگر hymenoptera بوده اند.

Brewer اظهارداشت که گرده های خود گیاه نمی توانند پذیرنده سطح کلاله باشند زیرا وقتی گرده ها از بساک خارج می شوند سر کلاله بسته می شود و از اجازه ورود گرده به داخل خامه جلوگیری می کند .نتیجه تست در چگونگی بذر های پیرتر بدین نحو بوده : خود لقاحی بدون حضور زنبورها ۱ ۰ % در حضور زنبورها ۷/۱ _۷/۲ می باشد و دگر لقاحی بدون حضور زنبورها ۲/۵_۳/۸ % و در حضور زنبورها ۷/۱۷_۷/۳۷ % می باشد .

▪ توجه :

Pyrethrum یک حشره کش گیاهی است که از گلهای داوودی و دالماسیا اغلب کمتر از گلهای داوودی ایرانی و گیاهانی مه در اروپای شرقی و Caucasus کشف شده تولید شده البته در حال حاضر گل داوودی و الماسیا که به صورت تجاری است بیشتر در مناطق کوهستانی کنیا وتونس و اکادور کشت شده است.

● کشت : pyrethrum

شرح و انتخاب گونه ها: انتخاب خزانه ها و دانه ها و گیاهان برای تولید کنندگان دانه کانادایی اغلب به گونه های تزیینی گل داوودی ایرانی که حاوی pyretyhrin کمتر از دالماسیا می باشد محدود شده متا سفانه این گونه های برای ظهورشان به جای عصاره pyrethrin انتخاب شده اند .

به طور ایده ال گونه هایی از قبیل آنهایی که در کنیی کشت شده اند بهتر هستند و باید جستجو شوند و این گونه ها در سطحهای بالاتر توسعه یافته اند.

گل داوودی ایرانی شبیه گل مروارید و گلهای قرمز و صورتی و سفید که تولید می شوند می باشد . گل داوودی دالماسیا بیشتر شبیه گل مروارید است این گلها مخصوصا سفید یا مرکز زرد رنگ با تعداد زیادی ساقه های کاملا سفت کا شته می شوند. گونه های دیگراز قبیل chrysanthemum balsatita و c.marshalli مواد حشره کش را شامل می شود .

● شرایط مناسب :

کشت تجاری گل داوودی دالماسیا در ارتفاعات بین ۱۶۰۰و۳۰۰۰ متر انجام می شود.زیرا pyrethrin با ارتفاعات افزایش می یابد در صورتی که تولید گل در ارتفاعات پایین تر از ۱۶۰۰ متر کاهش می یابد . به راستی که رشد آن در آب و هوای نیمه خشک با زمستانهای سرد و با بارش باران در حدود ۱۲۰۰ میلی متر و ۲ یا ۳ ماه فصل خشک می باشد .

● تکثیر :

گیاهان می توانند با تکثیر قسمتی از خود گیاه یا دانه ها تکثیر شوند . خیلی آسان تر است که کشت گل داوودی را با فراهم کردن گیاهان از خزانه یا از همنوع خود شروع کنیم اگر چه هر وقت گیاهان برای یکسال استفاده شده اند . برای سالهای بعد هم می توانند استفاده شوند . ریشه گیاه می تواند در پاییز یا بهار موقعی که جوانه های جدید ظاهر شوند تقسیم شوند . دانه ها باید استریل شوند . دانه ها در ۲ یا ۴ هفته جوانه می زنند. درجه حرارت واقعی برای جوانه زدن در حدود ۲۰ – ۲۲ است . دانه ها را می توانیم مستقیما در اگوست بکاریم یا آنها را چند سانتی متری در زمین نرم و خشک مخفی کنیم .

گیاهان در ردیفهای با فاصله ۳۰ تا ۵۹ سانتی متری جدا از هم یا ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر در سراسر ردیف جوانه می زنند .

▪ توجه:

گلهای داوودی باید خیلی خوب وجین شوند برای اینکه آنها برای مبارزه خیلی حساس هستند .

● برداشت :

زمان برداشت برای بدست آوردن بیشترین سطح pyrethrin در گلها مهم است. برداشت باید در مدت زمانهای گرم و خشک انجام شوند. در واقع گلها باید برای رشد کامل حتی در میان روز پنجم و نهم از شروع شکوفایی برداشت شده باشند . گلها در مرکز گیاه شامل pyrethrin بیشتر از بیرون است .

[ چهارشنبه 25 خرداد1390 ] [ ] [ مهندس ایمان کربلایی محمد ]

[ ]

روشهای کنترل علفهای هرز

روشهای کنترل علفهای هرز

کنترل  علفهای هرز بایستی براساس یک برنامه مدیریت مبارزه تلفیقی باشد ، و هدف آن ترکیب تکنیکهای مخصوص کنترل علفهای هرز برای رسیدن به یک سطح اقتصادی با حداقل استفاده از سموم شیمیائی ، لذا کنترل علف های هرز همراه با روشهای پیشگیری نظیر
- انتخاب بذر پاک
- تهیه مناسب زمین
- کشت گیاهان زراعی رقابت کننده با علفهای هرز
- تاریخ کاشت مناسب
سبب کاهش مصرف بیش از حد علف کشها می شود
انتخاب مناسبترین روش در کنترل علفهای هرز یک محصول زراعی یا باغی ، به تجارب محلی ، وجود نیروی انسانی ، امکانات و وسائل ماشینی و وجود انواع علف کشها بستگی دارد

تناوب زراعی

تناوب زراعی عبارت است از تعویض نوع کشت در یک قطعه زمین در فصول متوالی ، این طریقه نه تنها باعث کنترل علف های هرز می گردد بلکه در مبارزه با آفات و بیماریها کمک می کند

 

ایجاد پوشش Mulching

 

   ایجاد پوشش عبارت است از عمل پوشانیدن خاک به وسیله یک لایه سطحی از موادی که مانع رسیدن نور به سطح خاک شود و بدینطریق از رشد و نمو اغلب علفهای هرز جلوگیری می نمایند .
 همچنین این روش به عنوان محافظ رطوبت خاک به کار می رود . موادی که مورد استقاده قرار می گیرند ممکن است مواد آلی نظیر پوست درخت خرد شده ، کلش خانواده گرامینه ، برگ درختان مختلف ، یا ورقة پلاستیکی سیاه باشد ، پلی اتیلن سیاه به علت هزینه سنگین و دوام کم در برابر نور و گرما ، معمولاً در اراضی کوچک که دارای گیاهان زراعی با ارزش بالا هستند ، استفاده می شود

 

   منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم.


ادامه مطلب

[ شنبه 24 اردیبهشت1390 ] [ ] [ مهندس ایمان کربلایی محمد ]

[ ]

اصول کنترل آفات


 
مقدمه:

اقلیم در روی فیز یولوژی و رفتار حشره هاتاثیر می گذارد.طول روز ودرجه حرارت اثرات مهمی در روی سیستم های هورمونی داخلی حشره ها داشته و می توانند مانند یک کلید قطع و وصل شروع یا خاتمه دوره ی فعا لیت یا دوره ی دیاپوز حشره ها را تعیین نمایدکه به نوبه ی خود اثرات نامساعد عوامل آب وهوا را در روی زنده ماندن , رشد وتولید مثل حشره کاهش می دهند.

آب وهوا حشرات را به صورت انفرادی (مستقل از تراکم جمعیت)تحت تاثیر قرار می دهد. به عبارت دیگر آب وهوابه طریق عامل مستقل از تراکم یا عامل غیره منتظره عمل می کند.اکثر پژوهشگران معتقدند که نوسانهای جمعیت تعداد کثیری از حشرات تحت تاثیر آب و هوا قرار دارند.

برای مشاهده مابقی مطالب بهادامه مطلب مراجعه فرمائید .


ادامه مطلب

[ جمعه 23 اردیبهشت1390 ] [ ] [ مهندس ایمان کربلایی محمد ]

[ ]

دستورالعمل ( آفات زراعی و باغی)دستور العمل پیش آگاهی و ردیابی آفت مهم و خطر ناک پروانه مینوز گوجه فرنگی
برای دریافت متن اینجا را کلیک کنید

حجم فایل :4.4 مگابایت
فرمت :PDF

[ جمعه 23 اردیبهشت1390 ] [ ] [ مهندس ایمان کربلایی محمد ]

[ ]